Dlaczego warto jeść kiszonki?
Jakie korzyści płyną ze spożywania fermentowanych potraw? Na pewno jest to grupa odżywczych i lekkostrawnych produktów. Należy zaznaczyć, że proces kiszenia zastępuje pierwszy etap fermentacji w naszym układzie pokarmowym, co wpływa na lepszą dostępność biologiczną składników odżywczych. Dostarczamy naszemu organizmowi żywe kultury bakterii, które pomagają nam przetrawić pożywienie i podczas przemieszczania się produkują szereg substancji ochronnych.
Większa ilość substancji odżywczych
W procesie kiszenia w wielu produktach zawartość witamin z grupy B – tiaminy B1, ryboflawiny B2, niacyny B3 – jest większa niż w surowym produkcie sprzed fermentacji. Ponadto w niektórych kiszonkach powstają niepowtarzalne mikroskładniki odżywcze, które nie występują przed procesem. W ostatnich badaniach nad kiszoną kapustą, odkryto, że zawarte w niej fitoskładniki, inaczej zwane glukozynolaty, są rozkładane na składniki podstawowe. Zaś te zapobiegają powstawaniu niektórych typów nowotworów.
Detoksykacja
Fermentacja potrafi usunąć z pokarmu wiele toksycznych związków, czasami przekształcając substancje antyodżywcze w odżywcze. Niekiedy ich zawartość jest niewielka, np. fityniany w zbożach, roślinach strączkowych, nasionach i orzechach, uniemożliwiając nam wchłanianie minerałów. Jednak w procesie kiszenia, minerały są uwalniane, dzięki czemu zwiększona jest ich rozpuszczalność.
Fermentacja obniża poziom naturalnie występujących azotanów i kwasu szczawiowego w warzywach. Poza tym przyspiesza również biodegradację pozostałości zalegających na nich pestycydów.
Żywe kultury bakterii
Kolejną niezaprzeczalną korzyścią jest dostarczanie żywych kultur bakterii. W dobie wszechobecnej chemii, antybiotyków, jest to kwestia niezwykle ważna, ponieważ wymaga to od nas nieustannej odnowy naszego wewnetrznego środowiska.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat opublikowano wiele badań na temat ich dobroczynności. Wykorzystywane są przy chorobach układu pokarmowego (zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego, zaparcia, a nawet rak jelita grubego). Odkryto, że obniżają ryzyko przeziębień i skracają czas ich trwania, łagodzą objawy przeziębień odczuwalnych w górnych drogach oddechowych. Ulepszają czynność wątroby u osób chorujących na jej marskość. Ponadto mają wpływ na walkę z cholesterolem i wysokim ciśnieniem. Łagodzą stany lękowe.
Jak widać, lista zalet kiszonek jest długa, dlatego powinniśmy zadbać o ich stały udział w naszej diecie.